Skautský kroj

Světlušky, skautky a také všichni ostatní skauti nosí skautský kroj. Tvoří jej košile hnědošedé barvy, u světlušek žlutý šátek a u skautek šátek hnědý, krátké či dlouhé kalhoty přírodní barvy – nejlépe hnědá nebo zelená, nebo sukně; v našem oddíle se snažíme sjednotit na džínové sukni. Dalším základním vybavením kroje pro nováčka je:

 • turbánek (spojuje se jím šátek na krku)
 • žlutá/zelená šňůrka s píšťalkou
 • domovenka s nápisem Praha (našívá se na levý rukáv asi 2 cm od horního okraje)
 • číslo oddílu 12 (našívá se na levý rukáv asi 2 cm pod domovenkou)

Krojová výbava se prodává ve skautské prodejně či v internetovém obchodu Jun.

Možná se Vám bude zdát jednorázové pořízení kroje finančně náročnější, ale je to věc, která je potřebná pro život v oddílu a navíc určitě udělá dívce radost. Je také možné domluvit se s rodiči straších dětí o prodeji jejich malého kroje.

Co budete možná kupovat ve skautské prodejně

V Praze existuje skautská prodejna, která se specializuje na vybavení skautů a skautských oddílů. Nachází se na Praze 7 v Haškově ulici, blízko ulice Milady Horákové. Poznáte ji podle tábornické výlohy a nápisu JUN. Pokusíme se Vám tímto odstavcem ulehčit výběr a zorietovat se ve věcech, které bude Vaše dcera potřebovat.

Kromě skautské prodejny je možno nakupovat v jiných prodejnách s turistickým vybavením (někdy mají i lepší výběr než ve skautské prodejně, např. při výběru batohů a spacáků): Hudy sport (Praha 1 Havlíčkova 11, Praha 2 Slezká 8, Praha 5 Lidická 43, Praha 6 Dejvická 48, Praha 7 Strossmayerovo náměstí 10... a v dalších prodejnách s turistickými potřebami jako Holan Praha 1, Krakovská ul.)

 • Krojová košile – je vhodné nakupovat s dcerou, vyzkoušejte ji a kupte trochu větší (ale ne o moc) – sepere se a dítě rychle roste. Cena 300 - 400 Kč
 • Spacák – prodávají se různé typy, prodavač Vám dobře poradí. Spacák nemusí být do extrémních mrazů. Uvádí se dvě teploty – komfort (teplota, při které nebude zima) a extrém (teplota, při které přežije). Doporučujeme komfort –5°C. Spacák časem ztrácí výhřevnost a vydrží pak déle. Některé firmy, např. Condor, na zakázku zkracují spacáky. Cena zůstává stejná, jen nevozíte spacák na 190 cm. Provádí se v lepších prodejnách, např. Holan. Cena 1000 – 2000 Kč. Nekupujte spacáky za několik set, jsou velice nekvalitní.
 • Karimatka – podložka na spaní při vícedenních výpravách. Cena cca 150 Kč.
 • Malý batoh (na jednodenní výpravy) – doporučujeme poohlédnout se jinde, ve skautské prodejně nemají příliš dobrý výběr. Batoh musí mít nastavitelné popruhy, měl by být přírodní barvy, obsahovat malá kapsa na drobnosti a mít pevná záda. Doporučujeme malý batoh Gemma nebo Trek. Kupujte s dítětem, ať si jej zkusí. Cena 300 – 1200 Kč.
 • Velký batoh (na vícedenní výpravy) – musí být přiměřeně velký na dítě. Výhodou jsou stahovací pásky na bocích a na prsou, kterými lze batoh upravit do rozumného tvaru při různém obsahu. Kupujte batohy s pevnými zády a se širokými popruhy. Opět kupujte s dítětem, ať si jej zkusí. Cena 1000 - 2000 Kč.
 • Nůž – musí být zavírací s pojistkou proti náhodnému zavření – ne lovecká dýka. Problémem u nožů s pojistkou je, že je dítě obtížně zavírá – pojistka je na ně příliš silná. Dobrý nůž je francouzský Opinel (nebo nože podobného typu) – má dřevěnou rukojeť a otáčecí pojistku, ovšem musí mít pochromovanou čepel (červený nápis Opinel). Cena podle velikosti cca 200 Kč. Mnoho příslušenství na různých typech nožů je většinou zbytečné.
 • Ešus – trojdílná jídelní miska cca 130 Kč.